Od ukupno 70 miliona evra namijenjenih BiH kroz evropski paket pomoći više od dvije trećine, odnosno 50 miliona evra, namijenjeno je za oko 165.000 domaćinstava, sa ciljem da im se pomogne u ublažavanju efekata rasta cijena električne energije.
Istakli su ovo za “Glas Srpske” iz Kancelarije specijalnog predstavnika Evropske unije u BiH Johana Satlera, pojašnjavajući kako će preostalih 20 miliona evra biti investirano u najmanje 4.000 stambenih objekata, kako bi se unaprijedila njihova energetska efikasnost, ali i za, kako su pojasnili, najmanje 400 mikro, malih i srednjih preduzeća koja se suočavaju sa izazovima usljed aktuelne energetske krize.
Podsjećanja radi, ovaj paket je najavila Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, koja je region posjetila u oktobru prošle godine. Radi se o 500 miliona evra za energetske projekte i pomoć zapadno balkanskim zemljama zbog rasta cijena energenata.
Prema riječima nadležnih iz Kancelarije specijalnog predstavnika Evropske unije u BiH, ova novčana sredstva, predviđena za BiH, već su spremna za isplatu nakon što je Evropska komisija potpisala Sporazum o finansiranju paketa energetske podrške.
- Ostalo je još da isti potpiše i BiH, te uputi zahtjev za isplatu uz izvještaj o implementaciji Akcionog plana, koji je Savjet ministara BiH usvojio 22. decembra 2022. godine, koji uključuje listu aktivnosti u energetskom sektoru koji će podržati modernizaciju i tranziciju sektora, kao i neophodne preduslove za isplatu sredstava - pojasnili su iz iz Kancelarije za “Glas Srpske”.
Objašnjavajući čitavu proceduru naveli su i da će nakon što Evropska unija da pozitivnu ocjenu o eventualnom napretku u implementaciji pomenutog Akcionog plana, početi sa isplatom prve tranše dodijeljenih sredstava za BiH putem Ministarstva finansija i trezora BiH i Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
- Podrška ugroženim domaćinstvima biće ostvarena preko entitetskih ministarstava finansija i Direkcije za finansije Brčko distrikta BiH. Oni će dalje usmjeravati ova sredstva u Ministarstvo rada i socijalne politike FBiH, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Vladu Brčko distrikta BiH, koji će onda izvršiti konačne direktne gotovinske isplate ugroženim građanima. Što se tiče podrške domaćinstvima za unapređenje energetske efikasnosti i podrške privatnom sektoru, ova novčana sredstva biće isplaćivana preko Fonda za zaštitu okoliša FBiH i Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost RS - naveli su iz Kancelarije.
Modaliteti na koji način će novac stizati do građana, poručili su, biće navedeni u izvještaju o implementaciji Akcionog plana, a sami detalji trenutno su predmet razmatranja. Nakon što Evropska komisija isplati sredstva, od domaćih vlasti se, kako su naglasili, očekuje da komuniciraju s javnošću o načinu kako će ova pomoć doći do građana.
Iako za sada ne postoji zvanična računica, “prva” matematika pokazuje da bi 165.000 ugroženih domaćinstava u BiH moglo dobiti više od 300 maraka pomoći do kraja ove godine.
Srbija i računica
Za razliku od BiH, Srbija je već potpisala finansijski sporazum s Evropskom unijom oko paketa pomoći vrijednog 165 miliona evra. On bi, kako je ovom prilikom istaknuto, trebalo da obuhvati oko 190.000 ugroženih domaćinstava do kraja 2023. godine. Kako je pojašnjeno na primjeru domaćinstva s dva člana, ona će ubuduće mjesečne račune za struju, umjesto 3.700 plaćati 1.700 dinara manje, što je oko 29 maraka.